Poradnik eksperta

Strona główna
Biznes
Nie znaleziono elementów
Nie znaleziono elementów
 
Video marketing – czy warto w niego inwestować?

Sprawne i efektywne działanie w marketingu internetowym to nie tylko przeznaczanie na niego dużych budżetów, ale i obserwowanie nowych trendów i zależności. Aby e-marketing był zawsze na czasie, warto wiedzieć, jakie są wiodące nurty oraz jakich przekazów oczekują odbiorcy. Ich forma zmienia się bardzo szybko. Wynika to głównie ze zmian, jakie następują na rynku konsumenckim. Nowe technologie, a także nowe pokolenia, które stają się konsumentami, sprawiają, że tradycyjny przekaz, dawno nie jest już atrakcyjny. Wszystko to sprawia, że marketingowy coraz częściej sięgają po video marketing. To on ma zapewnić sukces w kampaniach reklamowych i to nie tylko tych realizowanych w mediach społecznościowych.

Video marketing czy tradycyjna reklama?

Popularność video marketingu wynika przede wszystkim ze zmian społecznych, jakie można zaobserwować w ostatnim czasie. Jedną z tych ważniejszych, o których powinni pamiętać marketerzy, jest ta, że ludzie coraz mniej czytają. Badanie pokazują, że czytamy nie tylko mniej książek, ale ogólnie mniej tekstów nawet tych, które pojawiają się w sieci. Zamiast tego wybierają materiały video. Badania dowodzą, że 75% osób wybierze film zamiast książki, mimo że opowiadają one tę samą historię. Nie inaczej jest z komunikatami reklamowymi. Ludzie wolą te nadawane w formie filmu, bo zapoznanie się z nimi jest szybsze, a także pozwala na mniejsze skupienie podczas ich śledzenia. Nie ma więc wątpliwości, że video marketing jest formą promocji, o której powinien pamiętać każdy. Trzeba jednak wiedzieć, że aby video marketing przyniósł faktycznie korzyści, musi mieć odpowiednio przygotowany przekaz.

Jak prowadzić video marketing na czasie?

Szacuje się, że aktualnie aż 35% wszystkich wydatków na reklamę w Internecie przeznaczanych jest na formaty video. Wynika to głównie z zalet, jakie daje ta forma przekazu. Specjaliści podają, że video marketing generuje większą sprzedaż, przyciąga większą uwagę oraz pozwala na utożsamienie się odbiorców z nadawcą komunikatu. Aby jednak mówić o takich efektach, treści video muszą być oraz wyższej jakość, nie wystarczy już złożyć prostego filmiku i opublikować go w swoich mediach społecznościowych. Jak podają statystyki, 20% osób wyłącza film po krócej niż 10 sekundach, jeśli nie jest on dla nich interesujący.  Przygotowując więc strategię video marketingową, warto znać najnowsze trendy i wykorzystywać je w praktyce. Pozwoli to przyciąga
uwagę odbiorców oraz czerpać zyski z video marketingu.

Video na żywo – czyli live video streaming

Video na żywo to trend zapoczątkowany jeszcze w 2017 roku, jednak w tym roku marketingowy zapowiadają, że będzie jeszcze silniejszy. Video na żywo przede wszystkim można publikować w social mediach, jako relacje na Facebooku lub Insta Stories. Pozwala ono zbliżyć się do klienta i pokazać mu bardziej ludzką twarz firmy – tą, która na co dzień nie jest widoczna. Dzięki live video widz ma możliwość śledzenia wydarzeń od kuchni. Informacje zza kulis zawsze wzbudzają większe zaangażowanie i chęć bliższego poznania marki lub produktu.

Video 360

Kolejnym trendem w video marketingu na ten rok (i zapewne na kolejny) jest video 360. Teraz filmy oparte na nim może zrobić niemal każdy, dzięki szerokiemu dostępowi do technologii. Video 360 pozwala na dokładne zapoznanie się z obiektem lub miejscem. Ta forma filmów szczególnie lubiana jest przez biura podróży, hotele czy firmy z branży nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie można jej kreatywnie wykorzystać do promocji innego typu produktów.

Mobile views

Z urządzeń mobilnych korzystamy coraz częściej i chętniej. Badanie wskazują, że niemal 50% wyświetleń filmów pochodzi ze smartfonów i tabletów, a tendencja ta ma wzrastać. Tego trendu nie można więc ignorować. Oznacza to, że przygotowując firmy reklamowe, należy zadbać o to, aby ich rozdzielczość była zoptymalizowana do urządzeń mobilnych.

VR video

Wirtualna rzeczywistość to dopiero nowość w video marketingu. Ze względu na wysokie koszty jej stworzenia oraz problematyczne otworzenie nie jest ona jeszcze tak popularna, jak tradycyjne formaty. Nie mniej jednak wiele firm już dziś wie, że będzie w nią inwestować. Daje ona duże możliwości. Podaje się, że VR video wpływa na poprawę doświadczeń konsumentów oraz „przenosi” ich do określonego miejsca.

Video marketing – czy warto w niego inwestować?

O video marketingu mówi się bardzo dużo. Eksperci analizują jego rolę w i wskazują najnowsze trendy, jednak przedsiębiorców głównie interesuje to, jakie faktycznie zyski przyniesie zainwestowanie w video marketing. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

  • wzrost stopy konwersji oraz poziomu sprzedaży – praktyka pokazuje, że dodanie film na stronie sprzedażowej może zwiększyć konwersję nawet o 80%;
  • wzrost zaufania do marki –  wynika to z tego, że video wzbudza większą ufność, zaangażowanie i pozwala na bardziej naturalne reakcje niż zwykły tekst; firma oraz jej pracownicy mogą być pokazani jako ci prawdziwi z krwi i kości;
  • zwiększa skuteczność działań SEO – zarówno Google, jak i Facebook lepiej pozycjonują i promują treści video; zamieszczenie ich na stronie będzie więc pozytywnie wpływać na wyniki wyszukiwania;
  • zwiększa zaangażowanie – zaangażowanie odbiorców to jeden z najważniejszych wskaźników skuteczności kampanii reklamowej; jak pokazuje praktyka, to jest o wiele większe w przypadku filmów; budzą one duże emocje i wywołują o wiele więcej komentarzy czy udostępnień;
  • pozwala lepiej zaprezentować produkt – film video to znakomita forma dokładnego zaprezentowania produkty swoim odbiorcom; będą mogli obejrzeć go oni ze wszystkich stron, a także zobaczyć, jak używa się go w praktyce; ciekawą opcją są też filmy poradnikowe pozwalające pokazać jak używać produktu oraz jakie ma on zastosowanie.

Marketing internetowy z roku na rok stawia na coraz większą interaktywność, a co za tym idzie o wiele większą wydajność. Dla marketów oznacza to jednak, że ich działania nie mogą stać w miejscu. Stąd też konieczne jest sprawne poruszanie się w nowych trendach oraz czerpanie z nich pełnymi garściami. Jedną z odpowiedzi na potrzeby aktualnych konsumentów jest video marketing. Przemawia on zarówno do pokolenia Y, jak i Z. Format ten jest przekonujący, wyzwala emocje i skupia uwagę, a do tego generuje o wiele lepsze konwersje.

PROWADZISZ BIZNES? POMOŻEMY GO ROZWINĄĆ

Dostaniesz nawet 20h wolnego czasu miesięcznie, zabezpieczymy Twoje dane, pomożemy w optymalizacji procesów biznesowych, ułatwimy planowanie inwestycji, damy więcej możliwości rozwoju biznesu.

Zadbamy o Twój czas już teraz, podaj swój telefon, lub adres e-mail, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24h.