Poradnik eksperta

Strona główna
Biznes
Nie znaleziono elementów
Nie znaleziono elementów
 
Przestrzeń ma znaczenie – jak urządzić biuro, aby dobrze się pracowało?

Dziś przedsiębiorcy wiedzą, że zwiększanie wydajności pracowników opiera się nie tylko na stosowaniu metody kija i marchewki. Ich kreatywność, pomysłowość oraz zaangażowanie w pracę starają się więc pobudzi na różne sposoby. Jednym z nich jest właściwe urządzenie przestrzeni biurowej. Jej zadanie jest niezwykle ważne. W XXI wieku ma ona wiele zadań.

Służy nie tylko do pracy, ale także i ma pobudzać do działania oraz zapewnić konieczny relaks i chwilę odpoczynku na regenerację sił. Nie można również zapominać, że biuro to nadal pomieszczenie reprezentacyjne, w którym przyjmuje się zewnętrznych kontrahentów i klientów. Wszystko to sprawia, że jego urządzenie nie jest prostym zadaniem. Coraz więcej firm decyduje się więc na wynajęcie specjalistów, którzy umiejętnie podzielą biurową przestrzeń oraz zastosują rozwiązania sprzyjające efektywnej pracy. Jeśli nie stać cię na taki wydatek, zobacz nasze porady i dowiedz się, jak urządzić biuro, w którym dobrze się pracuje.

Biura XXI wieku

Wraz z rozwojem technologii, wejściem na rynek pracy nowych pokoleń oraz zmianami obejmującymi style pracy przeobrażeniu ulegają miejsca, gdzie wykonuje się zawodowe obowiązki. Jeszcze do niedawna biuro było tylko miejscem pracy, a do jego wyglądu nie przykładało się dużej wagi. Jeśli miał on znaczenie to tylko w kontekście wizerunku firmy na zewnątrz. Dziś pogląd ten odchodzi do lamusa. Według badań przeprowadzonych przez firmę Skanska i JLL 90% pracowników sektora usług wspólnych wiąże wygląd biura z wydajnością pracy. Uważają oni, że odpowiednia aranżacja przestrzeni ma ułatwić adaptację oraz zwiększyć integrację z resztą zespołu. Co również istotne aż 65% respondentów wskazało, że atrakcyjna przestrzeń biurowa może przeważyć przy wyborze pracodawcy.

Dlatego też coraz więcej polskich pracodawców zaczęło uważnie przyglądać się swoim biurom i dostosowywać je do potrzeb pracowników. Do zmiany podejścia w zakresie aranżacji przestrzeni biurowej przyczyniły się również badania mówiące o tym, jak wygląda najbardziej efektywny cykl pracy człowieka. Naukowcy wskazują, że największą produktywność osiąga się, gdy pracuje się przez 52 minuty, a następnie 17 poświecą na odpoczynek. W związku z tym biura XXI wieku nie mogą być już tylko pomieszczeniami zastawionymi biurkami, maszynami ksero, skanerami i telefonami. Aby wydobyć z pracowników to, co najlepsze, muszą oferować coś więcej. To więcej to zazwyczaj pokoje rozrywki, strefy relaksu, pokoje do pracy cichej i spotkań czy miejsce do pracy wspólnej. Wszystkie te strefy mają swoje konkretne przeznaczenia.

Activity Based Workplace, czyli wolni od biurek

Na początku lat 90. XX wieku w biurach królowały prywatne gabinety. Każdy chciał mieć swoje własne biuro ogrodzone ściankami. Końcówka wieku XX i początek XXI to moda na open space, gdzie wszyscy pracowali razem, a przestrzeni biurowej nie dzieliły żadne ścianki. Dziś i jedna i druga koncepcja odchodzą do lamusa. Zgodnie z najnowszymi koncepcjami aranżacyjnymi biura dzieli się dziś na strefy, a pracownicy nie mają na stałe przypisanych stanowisk pracy. Wynika to  koncepcji, która nosi nazwę Activity Based Workplace, co tłumacząc na język polski, może oznaczać gorące biurka. W praktyce oznacza to, że biuro oferuje wiele rodzajów przestrzeni, które odpowiadają różnym potrzebom i stanowią narzędzie do efektywnego zarządzania.

Activity Based Workplace to również możliwość prowadzenia mobilnej komunikacji oraz wykorzystania potencjału pracowników. W biurze, w którym wykorzystuje się tzw. gorące biurka, przestrzeń dostosowana jest do wzorców pracy i jej charakteru. Stąd też w przestrzeni biurowej mogą znajdować się np. budki telefoniczne, miejsce do spotkań ad hoc, focus roomy, strefy kreatywne itd. To jakie strefy zostaną wyodrębnione, należy uzależnić od potrzeb firmy oraz specyfiki zadań i obowiązków pracowników.

Technologia w biurach XXI wieku

Współczesne biura to zazwyczaj pomieszczenia naszpikowane technologią. Jak wskazują badania, nie tylko ułatwiają one pracę, ale i przyczynią się do zwiększenia wydajności. Jak się okazuje, sprawnie działająca wentylacja może podnieść produktywność nawet o 11%. Jest to możliwe dzięki dopływowi świeżego powietrza i dotlenieniu mózgu. Podobnie działa temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu oraz jego nasłonecznienie. Dostęp do naturalnego światła może zminimalizować choroby wśród pracowników o prawie 3 dni w ciągu roku oraz spowodować większą efektywność w wykonywaniu zadań. Nie bez znaczenia jest również kwestia akustyki. Z racji tego, że przez większość czasu pracujemy na otwartych przestrzeniach, ważne jest, aby tłumiła ona uciążliwe dźwięki. Stąd też w biura najczęściej stosuje się podwieszane sufity, miękkie powierzchnie oraz materiały dźwiękoszczelne na ścianach.

Zielono mi, czyli ekologia w pracy

Kolejną cechą biur zwiększających efektywność pracy jest zastosowanie proekologicznych rozwiązań. Okazuje się, że praca w pobliżu zieleni wpływa na nastrój pracowników oraz ich skuteczność. Stąd też wokół nowoczesnych biurowców, a często nawet w ich środków powstają zielone enklawy z małą architekturą oraz miejscami relaksu. Zachęcają one do odpoczynku i mają na celu pomoc w naładowaniu baterii.

Swoboda w biurze

Przestrzeń biurową przez pracowników nie jest traktowana już tylko jako miejsce do pracy, ale także wyraz ich kreatywności. Stąd też urządzając biuro, warto zostawić trochę swobody w aranżacji przestrzeni własnej przez pracowników. Jak pokazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter, w biurze tworzonym przez pracowników produktywność była wyższa o 32% w stosunku do przestrzeni udekorowanej prosto i surowo lub nawet zawierającej akcesoria, ale wybrane przez dekoratora wnętrz lub szefa.

Właściwa aranżacja biura to dziś jeden z elementów sukcesu. Wpływa on nie tylko na wizerunek zewnętrzny firmy, ale także i na wydajność pracowników, a coraz częściej na to, czy chcą w ogóle pracować w danej firmie. Biuro przyjazne pracownikom to korzyści dla obu stron. Pracownicy są wydajniejsi, efektywniejsi i bardziej zadowoleni, mniej chorują i nie biorą zwolnień, co bezpośrednio przekłada się na zyski firmy. Jak więc widać wystrój biura to ważny element, który powoli (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej) uwzględniany jest w strategii firmy oraz w planach jej rozwoju.

PROWADZISZ BIZNES? POMOŻEMY GO ROZWINĄĆ

Dostaniesz nawet 20h wolnego czasu miesięcznie, zabezpieczymy Twoje dane, pomożemy w optymalizacji procesów biznesowych, ułatwimy planowanie inwestycji, damy więcej możliwości rozwoju biznesu.

Zadbamy o Twój czas już teraz, podaj swój telefon, lub adres e-mail, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24h.