Poradnik eksperta

Strona główna
Biznes
Nie znaleziono elementów
Nie znaleziono elementów
 
Książeczka sanepidowska dla pracownika – kiedy jest potrzebna?

Pracodawca, zatrudniając osobę, która będzie miała bezpośredni kontakt żywnością lub też będzie świadczyć usługi, przy których istnieje możliwość przekazania choroby zakaźnej z jednej osoby na drugą, powinien zażądać od pracownika wyrobienia książeczki sanepidowskiej. Najczęściej wymóg posiadania książeczki wymagają takie branże jak handel, turystyka, gastronomia czy edukacja. Zobacz, jak wyrobić książeczkę sanepidowską, ile jest ona ważna oraz jakie są koszty jej uzyskania.

Książeczka sanepidowska to dokładnie książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne. Potwierdza ona brak obecność pałeczek niektórych bakterii w organizmie. Potwierdzenie braku obecność bakterii w organizmie ma wyeliminować ryzyko wystąpienia epidemii, która może wystąpić w przypadku zetknięcia się osoby zarażone np. z żywnością. Książeczka sanepidowska jest obowiązkowa dla pracowników gastronomii oraz dla pracowników mających kontakt z dużą liczbą ludzi lub dziećmi do 6 roku życia.

Książeczka sanepidowska – czy nadal obowiązuje?

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi, a dokładnie ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób z 2008 roku książeczka sanepidowska już nie obowiązuje.  Popularna książeczka została zastąpiona orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Należy jednak pamiętać, że ustawa w żaden sposób nie określa, jak takie zaświadczenie ma wyglądać, stąd też nadal wieku lekarzy/ przychodni stosuje tradycyjne i wszystkim znaną książeczkę. Istotną informacją jest także to, że bez względu na to, czy lekarz/przychodnia wydaje zaświadczenie, czy książeczkę procedura i badania wyglądają tak samo.

Kto musi wyrobić książeczkę sanepidowską?

Przy wykonywaniu niektórych prac książeczka sanepidowska jest obowiązkiem. Jest ona wymagana przy podejmowaniu prac, przy których możliwe jest przeniesienie zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Poddanie się badaniom i stwierdzenie, że nie jest się nosicielem choroby zakaźnej, ma zapewnić bezpieczeństwo innym osobom oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii.

Badania do książeczki sanepidowskiej obowiązkowo muszą wykonać osoby, których stanowiska pracy wiążą się z  kontaktem z żywnością i wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Książeczka sanepidowska wymagana jest również przy pracy związanej z lekami doustnymi, myciu naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność, leki oraz wodę oraz w przypadku pracy z dużą ilością osób i małymi dziećmi do 6 roku życia.

Badania do książeczki sanepidowskiej pracownika?

Badania do książeczki sanepidowskiej to te, które mają sprawdzić, czy pracownik nie jest zarażony pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C, pałeczkami Salmonella i Shigella. W ramach badania wykrywa się także, czy pracownik nie jest nosicielem prątków gruźlicy lub innych czynników chorobotwórczych.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Książeczkę sanepidowską wyrabia się w sanepidzie. Aby mogła zostać ona wyrobiona, należy pozostawić materiał do badania – najczęściej wymagane jest pozostawianie tego materiału przez kolejne 3 dni. Materiałem do badań jest kał badanego, który poddawany jest analizie. Po otrzymaniu wyników badań z sanepidu należy udać się do lekarza medycyny pracy. To on zinterpretuje wyniki i w razie konieczności może zlecić dodatkowe badania. Na podstawie wyników laboratoryjnych lekarz medycyny pracy wydał orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy lub czasowym/trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy. W przypadku orzeczenia czasowego przeciwwskazania badania można powtórzyć, za jakich czas. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wykrycia przeciwwskazań do wykonywania pracy zatrudnienie przy żywności lub lekach jest niemożliwe.

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej nie jest procesem szybkim. Cały proces badań i  wydanie książeczki może trwać nawet 3 tygodnie. Zaleca się więc rozpoczęcie całej procedury jeszcze w czasie rekrutacji.

Ile ważna jest książeczka sanepidowska?

Przepisy nie określają jednoznacznie, ile ważna jest książeczka sanepidowska. Okres jej ważności określa indywidualnie lekarz, który na podstawie badania oraz wyników laboratoryjnych podaje, w jakim czasie należy powtórzyć testy. Na ważność książeczki sanepidowskiej ma również wpływ rodzaj i miejsce wykonywanej pracy.

Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

Istotną informacją jest  to, że koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej zawsze pokrywa pracodawca. Bardzo często jednak pracodawcy nie chcą ponosić takich kosztów i poszukują pracowników, którzy już mają ważną książeczkę. Pozwala to oszczędzić im nie tylko koszt, ale czas, w jakim pracownik może rozpocząć prace.

Książeczkę sanepidowska można wyrobić na własną rękę i dzięki temu podwyższyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Koszt badania materiału na nosicielstwo prątków gruźlicy i innych czynników chorobotwórczych wynosi od 60 do 100 złotych. Dodatkowy koszt do samo badanie lekarskie, które kosztuje od 50 do 100 złotych. Cała opłata za wyrobienie książeczki sanepidowskiej może być wyższa, jeśli lekarz zleci dodatkowe badania.

Książeczka sanepidowska w kosztach firmy

Z racji tego, że koszt badan lekarskich do książeczki sanitarno – epidemiologicznej zobowiązany jest pokryć pracodawca, to wydatek ten stanowi koszt uzyskania przychodu.  Jednoczenie należy pamiętać, że wartość tego świadczenie nie podlega opodatkowaniu u uzyskującego nieodpłatnego badania pracownika. Bezpłatne badania, finansowane ze środków publicznych należą się uczniom przyuczającym się do zawodu.

Podstawa do zaliczania badań lekarskich do książeczki sanitarno – epidemiologicznych do kosztów firmy stanowi art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Książeczka sanepidowska jest podstawą do ubiegania się o pracę w przemyśle spożywczym czy tych opierających się na kontakcie z dużymi grupami ludzi. Powinna ona potwierdzać, że pracownika nie stwarza zagrożenia dla innych i nie wywołuje epidemii. Książeczkę można wyrobić na własny koszt, ale co do zasady to pracodawca powinien zapłacić za wyrobienie książeczki lub zwrócić koszty badań wykonanych na potrzeby zaświadczenia sanepidowskiej.

PROWADZISZ BIZNES? POMOŻEMY GO ROZWINĄĆ

Dostaniesz nawet 20h wolnego czasu miesięcznie, zabezpieczymy Twoje dane, pomożemy w optymalizacji procesów biznesowych, ułatwimy planowanie inwestycji, damy więcej możliwości rozwoju biznesu.

Zadbamy o Twój czas już teraz, podaj swój telefon, lub adres e-mail, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24h.